menu

Apbedīšanas nams “KORAD”

Jelgava, Rūpniecības iela 16

+(371) 29456819 00-24
+(371) 26802777 00-24
https://www.korad.lv

Kolumbārijs

02. 02. 2019

Lat. Columbarium (‘balodis’) - vieta, kur pēc kremācijas glabā urnas ar mirušo pelniem. Savs stāsts par šādu apbedījuma variantu nāk no Senās Romas.

Ja raugās uz situāciju Latvijā, tad mūsu valstī darbojas divas krematorijas un viens kolumbārijs 288 vietām. Turklāt kremāciju skaits pieaug no gada līdz gadam, pēc speciālistu vērtējuma – šī nozare tikai paplašināsies. Lai gan par jaunu kolumbāriju būvniecības plāniem nekādas informācijas nav.

Lūk, acīmredzams piemērs tam, ka Latvijā nepastāv urnu uzglabāšanas tradīcija kolumbārijos. Šī fotoreportāža ir taisīta Raiņa memoriālajos kapos, kur pirms 15–20 gadiem mēģināja izveidot divas atsevišķi stāvošas kolumbāriju būves. Uzreiz redzams, ka te viss izdarīts pretēji tam, kā vajadzētu: ne tur, ne tā un ne toreiz…

Būves atrodas pašā kapsētas stūrī, nomalē, pie dzelzceļa. Turklāt bez jebkādas aizsardzības un atbildīgo par iespējamām sekām. Ir viegli iedomāties, kā, piemēram, atnāk radinieks uz kapiem, bet tur – tukša niša. Un ko tālāk? Vairs neko, jau viss…

Pie tam ēkas kvalitāte ir pretīga. Šķiet, ka vārdu „hidroizolācija” neviens no celtniekiem nav dzirdējis. Rezultāts ir absolūti likumsakarīgs – neviena niša nav izmantota. Var nojaukt, pareizāk – jānojauc.

Atjaunots 01. marts 2021

Apbedīšanas glosārijs