menu

Apbedīšanas nams “KORAD”

Jelgava, Rūpniecības iela 16

+(371) 29456819 00-24
+(371) 26802777 00-24
https://www.korad.lv

Notikusi nelaime – ko darīt?

Mēs dzīvojam nelielā pilsētā. Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada iedzīvotāju skaits 2020. gada sākumā nepārsniedz 60 tūkstošus, kas rada dažas organizatoriskas nianses, nosakot nāves faktu, dokumentu noformēšanā un bēru rīkošanā.

I. Ja nelaime notika mājās, pa dienu, tuvinieku klātbūtnē.

Ja viss notika, kā bija gaidīts un jums nav šaubu par nāves iestāšanos, sazinieties ar ģimenes ārstu un konsultējieties par ārsta slēdziena par nāves cēloni ("miršanas izziņas") saņemšanu.

  • Ja ģimenes ārsts apstiprinās mirušā nāvi un piekritīs izsniegt izziņu bez ķermeņa apskates, varat sazināties ar apbedīšanas aģentūru, lai mirušā ķermeni nogādātu uz morgu.
  • Ja ārsts uzskatīs par nepieciešamu ierasties dzīvesvietā un apskatīt mirušo, jums jāsagaida ārsts, jāsaņem izziņa un tikai pēc tam jāorganizē transports.
  • Ja mirušais nebija ģimenes ārsta uzskaitē un ārstam nav pietiekamas informācijas, ārsts ir tiesīgs atteikt izziņas izsniegšanā, taču tad obligāti jāizsniedz nosūtījums uz mirušā patoloģisko-anatomisko apskati. Šajā gadījumā miršanas apliecību izsniegs patologs pilsētas morgā, bet tikai pēc mirušā autopsijas. Nosūtījums uz patoloģisko-anatomisko apskati ir oficiāls dokuments, uz kura pamata autopsija tiks veikta par valsts līdzekļiem (700 EUR). Pretējā gadījumā par šo pakalpojumu jums vajadzēs maksāt pašiem.
  • Ja ģimenes ārsts nav pieejams, pēc šāda nosūtījuma var vērsties pie jebkura cita ģimenes ārsta vai dežūrārsta poliklīnikā. Ja nelaime notika mājās, bet jūs nevarat pārliecināties par nāves iestāšanos, nekavējoties izsauciet Neatliekamo medicīnisko palīdzību.
03 No stacionārā tālruņa
112 No mobilā tālruņa
63022910 Jelgavas pilsētas Neatliekamās medicīniskās palīdzības centra dispečers


Atbrīvojiet savu dvēseli no pārdzīvojumiem, jo dzīvē viss var notikt. Mediķi ieradīsies un veiks savu darbu; ja tomēr nevarēs palīdzēt, atstās rakstisku ziņojumu par to, kas notika. Šis dokuments palīdzēs noformēt miršanas izziņu.  

II. Mirušā nāve iestājās mājās vakarā vai naktī, pirms dažām stundām (dienām), vienatnē.

Ja esat pārliecināts par tuvinieka nāvi, būtu prātīgāk par to paziņot pilsētas Kriminālpolicijai (63004202). Izstāstiet situāciju un jautājiet, ko varat darīt, kā rīkoties. Jūsu zvans tiks ierakstīts un tiesībaizsardzības iestādes būs atbildīgas par iespējamām sekām.

  • Ja policija dod atļauju, sazinieties ar apbedīšanas biroju.
  • Ja policija uzskata, ka nepieciešams izvērtēt situāciju, tad ir jāgaida policija un jāseko viņu norādījumiem.

III. Nelaime notika ārpus mājām.

  • Ja jums ir kādas šaubas, izsauciet Neatliekamo medicīnisko palīdzību.
  • Ja nav šaubu par nāves iestāšanos, zvaniet policijai un sekojiet viņu norādījumiem.

IV. Ja nāve iestājās slimnīcā, mirušais tiks nogādāts morgā, bet radiniekus informēs par notikušo un sniegs norādījumus par turpmākām darbībām.

V. Ja esat liecinieks situācijai, ko var definēt kā slepkavību, pašnāvību, nelaimes gadījumu (saindēšanās, nosmakšana, autoavārija u. c.), steidzami izsauciet Neatliekamo medicīnisko palīdzību un Kriminālpoliciju. Pirms viņi ierodas, neko neaiztieciet.

Kopš 2020. gada sākuma Jelgavā ir tikai viens oficiāls morgs, kas atrodas Brīvības bulvārī (pilsētas slimnīcā). Darba laiks – no 8:00 līdz 16:00, sestdien – no 9:00 līdz 13:00; tālrunis 6302770463030181. Svētdien, svētku dienās un nakts laikā informāciju par pazudušajiem cilvēkiem var iegūt tikai pilsētas Kriminālpolicijas dežūrnodaļā (63004202).